w

moje BAŁKANY




Dział specjalny serwisu mojeBALKANY.pl.

W chwilach wolnych od bałkańskich eskapad zaglądamy na nasze polskie podwórko :-)

Propozycje wycieczek znajdziesz w dziale A to Polska właśnie...

"Śląski Olimp"

Wycieczka na Ślężę to wyprawa w czasy panowania na naszym terenie prasłowiańskiej kultury łużyckiej. To właśnie na Ślęży i sąsiadującej z nią Raduni rozwinęły się największe ośrodki kultu pogańskiego. Od Ślęży - nazywanej "Śląskim Olimpem" - wzięło nazwę jedno z głównych słowiańskich plemion - Ślężanie, które zasiedlało okoliczne tereny, a później cały Śląsk. W całym masywie zachowały się liczne ślady kultu solarnego (kultu słońca) w formie wałów kamiennych otaczających święte miejsca oraz pogańskich posągów. Będziemy mogli się im przyjrzeć w trakcie naszej wycieczki. Zatem wyruszajmy.

Pod Wieżycę


Ślęża z Sulistrowic

Wycieczkę należy zaplanować na słoneczny dzień (ze względu na nasze samopoczucie, jak i na roztaczające się ze szczytu Ślęży widoki). W kierunku szczytu najlepiej jest wyruszyć z Sobótki, miasteczka usadowionego u podnóża Masywu Ślęży. Zwiedzanie miasta pozostawmy sobie na drogę powrotną i czym prędzej wyruszajmy na szlak. To właśnie znakowane szlaki turystyczne będą pomagały nam w poruszaniu się. Pomocną będzie mapa turystyczna (np. wydawnictwo PPWK: "Masyw Ślęży i okolice" w skali 1:60 000). Tak więc pozostawiając centrum miasta po lewej stronie wyruszamy ze stacji żółtym szlakiem, który poprowadzi nas w kierunku Przełęczy Pod Wieżycą (280 m n.p.m.). Znajduje się tu harcerski ośrodek szkoleniowy oraz schronisko "Pod Wieżycą". Po ewentualnym krótkim wypoczynku ruszamy dalej, na szczyt Wieżycy (415 m n.p.m.). Tu pierwsza z wież widokowych, z których będziemy dziś podziwiali widoki. Kamienna wieża czynna jest (jak podaje kartka na drzwiach) w słoneczne, weekendowe dni.

Na szczycie

Z Wieżycy wędrujemy lekko sfalowanym szlakiem, który wiedzie ku głównemu celowi naszej wycieczki - szczytowi Ślęży. Po chwili dołącza z lewej szlak czerwony. Po drodze, po prawej stronie napotkamy drewnianą wiatę, pod którą schronienie znalazły dwie prasłowiańskie rzeźby: "Panna z rybą" oraz "Niedźwiedź". Dociekliwi na pewno dostrzegą wyryte na nich znaki krzyża solarnego. Podążając zgodnie ze szlakiem, dosyć łagodnie podchodzimy na szczyt Ślęży. Uwaga: wchodzimy do rezerwatu i odtąd możemy się poruszać jedynie po znakowanych szlakach. Na górze okazuje się, że spłaszczenie szczytowe jest gęsto, jak na góry, zabudowane.

Zdjęcie z Niedźwiadkiem

Oprócz dużego kompleksu budynków stacji przekaźnikowej TVP z dominującym ogromnym masztem antenowym, dostrzeżemy budynek schroniska oraz kościół. Historia tegoż kościoła sięga XII w., kiedy to dla ostatecznego zlikwidowania kultu pogańskiego osadzono na szczycie góry kanoników regularnych. Obecna bryła kościoła pochodzi z XIX w. Poniżej kościoła stoi najpopularniejsza, a zarazem najsympatyczniejsza ze ślężańskich rzeźb: "Niedźwiadek" (czasami nazywany "Dzikiem"). Nie zapomnijmy o zrobieniu sobie z nim zdjęcia, będzie wspaniałą pamiątką. Możemy też kilka chwil spędzić w schronisku PTTK "Na Ślęży", noszącym imię R. Zmorskiego. Chętni mogą się tu zatrzymać na nocleg. Schronisko oferuje 26 miejsc.

Dolny Śląsk jak na dłoni

Po odpoczynku czeka nas jeszcze jedna wielka atrakcja. Za kościołem, dokładnie nad punktem wysokościowym 718 m n.p.m., znajduje się żelbetonowa wieża widokowa. Uwaga: wejście na nią wymaga szczególnej ostrożności - schody są bardzo strome. Widok z jej szczytu wynagrodzi nam trudy podejścia z Sobótki i wspinaczki po schodach. Roztacza się z niej jedna z najwspanialszych panoram Dolnego Śląska i Sudetów. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy niemal całe Sudety Środkowe, ogromne połacie Dolnego Śląska, a nawet wieżowce Wrocławia (w kierunku masztu telewizyjnego).

Przez Przełęcz Tąpadła

Po nasyceniu się widokami schodzimy i wprost spod wieży kierujemy się zgodnie z przebiegiem szlaku niebieskiego w dół. Po krótkiej chwili dotrzemy do interesującej grupy skalnej: "Olbrzymki". Podążając dalej niebieskim szlakiem wejdziemy na teren rezerwatu "Skalna". Możemy tu podziwiać okazałe grupy skalne. Dalsza droga prowadzi w dół ku Przełęczy Tąpadła. Znajduje się tu spory parking samochodowy, kilka budek (m.in. z lodami) oraz przystanek PKS. Możemy stąd zjechać autobusem bezpośrednio do Sobótki. Oczywiście ciekawszym wariantem jest przejście stokiem Ślęży w kierunku miasta. Wykorzystamy w tym celu czarny szlak trawersujący wschodnie stoki, a prowadzący niemal płaską, leśną drogą. Łatwo na niego trafić: po dojściu do asfaltowej drogi skręcamy w lewo do lasu. Po drodze napotkamy skrzyżowanie z czerwonym szlakiem sprowadzającym ze szczytu do Sulistrowic. Możemy użyć go jako skrótu i zejść nim spod schroniska. Kontynuując marsz czarnym szlakiem spotkamy ponownie szlak czerwony, tu skręcamy w prawo (idąc prosto dojdziemy do Przełęczy Pod Wieżycą) i po krótkim czasie docieramy do Sobótki.






Szukasz więcej?
Listę wszystkich wycieczek znajdziesz w dziale A to Polska właśnie...
Przejdź na stronę główną serwisu mojeBALKANY.pl
Szukasz sprawdzonego przewodnika? Zajrzyj do naszej księgarni!




Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po krajach bałkańskich? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!




Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!




Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.

Posłuchaj bałkańskich rytmów!




Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklama



Polecamy: prace magisterskie Oase oczka wodne Fissler PITy 2010 program nawadnianie ogrodów warszawa