moje BAŁKANYSŁOWENIA
Ljubljana
Piran
Ptuj
Škocjanske Jame

Słowenia

...tak mały kraj (jej powierzchnia wynosi niewiele ponad 20 tys. km kwadratowych, co odpowiada w przybliżeniu województwu dolnośląskiemu czy podlaskiemu) zamieszkany przez niewiele ponad 2 miliony ludzi (tyle co u nas na Podkarpaciu czy w Kujawsko-Pomorskiem) a oferuje niesamowity przekrój atrakcji: od alpejskich szczytów po słoneczne wybrzeże Adriatyku.


Ptuj - stare miasto z górującym nad nim zamkiem.

Jest to "najbardziej zachodni" z krajow leżących na Bałkanach (tylko niewielka część południa kraju jest zaliczana - i to nie przez wszystkich geografow - do Półwyspu Bałkańskiego). Leżąc na pograniczu kultury południowych Słowian pozostawał przez wieki pod silnym wpływem Austrii (z północy) i Włoch (od zachodu). Stąd też tutaj, bardziej niż gdziekolwiek indziej na Bałkanach, tak silne są wpływy tych dwóch silnych sąsiadów.

A co ciekawego można zobaczyć w Słowenii? Zapraszam do lektury:

Piran - czerwone dachy tego słoweńskiego miasta, zalane słońcem, z błękitem Adriatyku w oddali, do złudzenia przypominają słynną Perłę Adriatyku...

Zalane słońcem, czerwone dachy Piranu

A wkrótce jeszcze więcej...Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bośni i Hercegowinie? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklama
Polecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja