moje BAŁKANYUbezpieczenia podróżne


Bezpieczeństwo osobiste


Podróż samochodem


Podróż autobusem


Podróż pociągiem


Podróż samolotem

Poradnik "Bezpiecznie w podróży"

Bezpieczeństwo osobiste

Jak unikać zagrożeń? Jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego zachowania za granicą, których przestrzeganie zminimalizuje możliwosć znalezienia się w nieprzyjemnej sytuacji...
> Bądź czujny jadąc w środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza gdy jest tłok - wtedy łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

> Wracając wieczorem unikaj niebezpiecznych, źle oświetlonych skrótów (parki, podwórka, ogródki działkowe itp.), bocznych uliczek, miejsc znanych Ci jako niebezpieczne.

> Wracając taxi poproś kierowcę, aby podjechał jak najbliżej klatki schodowej i poczekał aż wejdziesz do budynku.

> Wchodząc na klatkę schodową miej przygotowane klucze tak, aby nie szukać ich w torbie przed wejściem do mieszkania.

> Chcąc wypłacić lub wymienić pieniądze w banku, w kantorze lub z bankomatu wybierz porę dnia gdy jest jeszcze jasno, a na ulicach jest dużo ludzi.

> Nie wymieniaj waluty u osób oferujących takie usługi na ulicy.

> Przed pobraniem pieniędzy zwróć uwagę czy ktoś Cię nie obserwuje - jeżeli zauważysz coś niepokojącego poproś o pomoc pracownika ochrony.

> Po odebraniu większej kwoty pieniędzy, podziel ją na 2 - 3 części i schowaj najlepiej do wewnętrznych kieszeni marynarki, żakietu, kurtki itp. - nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu.

> Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy staraj się jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego.

> Zwróć uwagę czy ktoś za Tobą nie idzie - gdy coś Cię zaniepokoi zwróć się o pomoc do policjanta lub strażnika miejskiego.

> Nie afiszuj się swoim stanem posiadania (np.: bogactwem, ubiorem, biżuterią itp.). Bądź ostrożny w zawieraniu przygodnych znajomości.

> W razie agresji napastnika postaraj się zachować spokój, nie wpadaj w panikę, sposób obrony dostosuj do Twoich możliwości i sytuacji, w której się znajdujesz.

Pamiętaj! W razie niebezpieczeństwa jak najszybciej opuść zagrożone miejsce, a o zaistniałej sytuacji zawiadom najbliższą jednostkę Policji.

Wróć na początek poradnika "Bezpiecznie w podróży".

Polecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja