moje BAŁKANYUbezpieczenia podróżne


Bezpieczeństwo osobiste


Podróż samochodem


Podróż autobusem


Podróż pociągiem


Podróż samolotem

Poradnik "Bezpiecznie w podróży"

Podróż samochodem

Co sprawdzić przed wyjazdem? Jak unikać zagrożeń? Co zrobić w razie wypadku? Przeczytaj, jak się zachować w trudnych sytuacjach. Postępuj zgodnie z naszymi radami, aby zminimalizować skutki nieszczesliwych zdarzeń drogowych...
Wybierając się w podróż samochodem powinieneś:

> Sprawdzić posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty".

> Sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę).

> Pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

> Zabrać w podróż w okresie zimowym łańcuchy do kół, łopaty, latarki, świece oraz koce i telefony komórkowe.

> Pamiętaj, że samochody zarejestrowane jako osobowo-ciężarowe są odprawiane tylko w takich przejściach granicznych, w których oprócz innych form ruchu granicznego dopuszczony jest ruch towarowy. Pojazdy tego typu nie mogą przekraczać granicy państwowej w przejściach przewidzianych wyłącznie dla ruchu osobowego (decyduje zapis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Nie trzeba jednak stać w kolejce razem z pojazdami TIR o ile nie przewozi się towarów. Samochód osobowo-ciężarowy wiozący jedynie osoby i ich bagaże bez problemu zostanie odprawiony na pasie odpraw osobowych.

Jak unikać zagrożeń?

> Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu - zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.

> W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

> Wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych.

> Staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.

> Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.

> Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy.

> Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.

> Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

> W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.

> Jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia systemu.

> Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.

Jeżeli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego zatrzymaj się przy radiowozie policyjnym lub udaj się do najbliższej jednostki Policji.

W razie wypadku:

> Wyjmij kluczyki ze stacyjki,

> Odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora),

> Unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem,

> Zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy),

> Wezwij służby ratownicze lub - gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu - zatrzymaj inny samochód,

> Udziel pomocy poszkodowanym - dobrze jeśli możesz liczyć także na pomoc innych, jeśli natomiast jest to niemożliwe, nie trać czasu, zacznij działać sam - najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa,

> W przypadku wyczucia zapachu benzyny natychmiast opuść miejsce zdarzenia,

> Podczas gaszenia pożaru gaśnicą komory silnikowej, pamiętaj by maski nie otwierać lecz jedynie uchylić - przy pełnym otwarciu możesz doprowadzić do wybuchu ognia i poparzenia.

Gdy zauważysz pojazdy, które uległy wypadkowi:

> Zatrzymaj samochód, parkując w bezpiecznym miejscu, w bezpiecznej odległości,

> Weź ze swojego pojazdu apteczkę oraz gaśnicę,

> Weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub otworzyć drzwi,

> Weź nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić (scyzoryk, nóż myśliwski itp.),

> Oceń, czy poszkodowany pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu, niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

> Sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka paliwo lub nie ulatnia się gaz,

> Spróbuj zatrzymać inne pojazdy gdy możesz nie być skuteczny w działaniu. Jeżeli nie możesz liczyć na pomoc innych, nie trać czasu - działaj sam.

Jeżeli jesteś przy pojeździe (pojazdach), który uległ wypadkowi:

> Sprawdź, które drzwi można otworzyć - ułatwi to kontakt z poszkodowanymi,

> Jeżeli drzwi nie dają się otworzyć zbij szybę, ale w taki sposób, aby nie powodować dodatkowych urazów u rannych,

> Podczas zbijania szyby pamiętaj, że szkło hartowane (najczęściej szyby boczne) rozpada się na małe ostre kawałki, natomiast szyby klejone (zawsze szyba przednia i w większości przypadków tylna) pękają, ale pozostają zwykle w jednym elemencie,

> Po dostaniu się do środka pojazdu, wyjmij kluczyki ze stacyjki, ale pozostaw je w samochodzie, najlepiej przy przedniej szybie,

> Oceń czy dalsze czynności ratownicze na pewno nie zagrażają twojemu zdrowiu i życiu,

> W przypadku gdy samochód stanie w płomieniach, użyj dostępnej Ci gaśnicy samochodowej,

> W razie potrzeby, najskuteczniejsze działania przedmedyczne wykonasz z dala od uszkodzonych pojazdów, ewakuując poszkodowanych. Nie rób tego jednak, jeżeli nie umiesz zrobić tego prawidłowo, ponieważ możesz pogłębić urazy, a nawet spowodować śmierć poszkodowanego.

Pamiętaj aby wszystkie czynności - wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze. Pamiętaj, że i Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.

Wróć na początek poradnika "Bezpiecznie w podróży".

Polecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja