moje BAŁKANY


Emir Kusturica

Przegląd Bałkański 2011

Konkurs filmowy!
Wygraj karnet na wszystkie projekcje Przeglądu Bałkańskiego1!


Bałkany są jednocześnie piękne i przerażające,
tragiczne i komiczne, pełne kontrastów.
Łatwo przechodzimy od miłości do nienawiści,
od przyjaźni do wrogości, ze skrajności w skrajność,
czerpiemy z życia pełnymi garściami, nigdy nie mając dosyć.

[Emir Kusturica]


piątek 19 sierpnia – otwarcie

17.00: Otwarcie przeglądu. Krótka podróż po Bałkanach.
Pokaz slajdów i narracja z podróży Małgorzaty Chusteckiej z Fundacji „Filmowa Warszawa”.

18.30: Gucza! Pojedynek na trąbki (Guca!)

Reżyseria: Dušan Milić
Premiera: 2006 (2008 Polska)
Produkcja: Austria, Niemcy, Bułgaria, Serbia i Czarnogóra
Czas trwania: 94 minuty


Gucza – najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Mówią, że kiedy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną. Tu odbywają się niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę. Tym razem pojedynek będzie wyjątkowy. Młody cygański chłopak – Romeo musi bowiem udowodnić ojcu pięknej Julianny, że, choć ma ciemną skórę, zasługuje na miłość jego córki. Prawdziwie bajkowa historia pięknej miłości opowiedziana w tradycyjnym bułgarskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.


sobota 20 sierpnia – wojna: różne spojrzenia

13.00: Posterunek graniczny (Karaula)

Reżyseria: Rajko Grlić
Premiera: 2006 (2008 Polska)
Produkcja: Austria, Chorwacja, Macedonia, Węgry, Wielka Brytania, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra
Czas trwania: 94 minuty


Wiosną 1987 roku, w małym posterunku na granicy Jugosławii i Albanii przebywa kolejna generacja żołnierzy. Codzienna nuda i oczekiwanie na koniec służby, odliczanie dni, kiedy zdejmą mundur już na dobre. Nawet przez myśl im nigdy nie przeszło, że niedługo tu wrócą i pójdą na wojnę. Są to ostatnie dni Jugosławii jako jednego państwa, lecz tego nie wie żaden ze stacjonujących tu żołnierzy.14.45: Wykład tematyczny powiązany z projekcjami.

16.30: Znużone wojną (Vivre après - paroles de femmes) – dokument.

Reżyseria: Laurent Becue-Renard
Premiera: 2001 (brak Polskiej premiery)
Produkcja: Francja
Czas trwania: 98 minut


Sedina, Jasmina i Senada to trzy kobiety, trzy mlode europejki z małych wsi, których życie legło w gruzach wskutek bałkańskiej wojny: mężowie zaginęli bez wieści jak setki innych, domy, pola i dobytek przeszły w ręce zdobywców, a czas jakby się dla nich zatrzymał. Dopiero 1998 zaczynają powracać do aktywnego życia, zakładając w Tuzli stowarzyszenie samopomocy, gdzie z pomocą psychoterapeutów odzyskują władzę nad własnym losem.

18.00: Cyrk Kolumbia (Circus Columbia)

Reżyser: Danis Tanović
Premiera: 2010 (Polska: 26 sierpnia 2011)
Produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Serbia
Czas trwania: 113 minut


Główny bohater, Divko, wraca w rodzinne strony, do Bośni, by zemścić się na swojej żonie, Luciji, która nie wyjechała z nim, kiedy musiał uciekać z kraju dwie dekady wcześniej. Dorobił się w Niemczech, więc popisuje się swoim czerwonym Mercedesem oraz skąpo ubraną dziewczyną, ale nie jest tak naprawdę złym człowiekiem. Będzie mógł udowodnić swoją wartość, kiedy kraj ogarnie krwawa pożoga.


niedziela 21 sierpniaBałkany z Emirem Kusturicą

11:30: Emir Kusturica – sylwetka reżysera.

Najbardziej znany reżyser i scenarzysta bałkański, jeden z najsłynniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych twórców europejskich uważany jest za outsidera i twórcę kontrowersyjnego – głównie ze względu na odwagę, z jaką konsekwentnie porusza niewygodne kwestie oraz bezpośredniość w wyrażaniu własnych poglądów i realizowaniu dzieł - rozrachunków z trudną historią własnego kraju trzykrotnie nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes: w 1985r. za film „Ojciec w podróży służbowej”, w 1989r. za „Czas cyganów” (pierwszy film Kusturicy do którego muzykę skomponował Goran Bregović ) i w 1995r. za „Underground”

12.00: Underground (Podzemlje - underground)

Premiera: 1995 (1996 Polska)
Produkcja: Francja, Niemcy, Węgry, Fed. Rep. Jugosławii
Czas trwania: 163 minuty


Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

14.45: Wykład tematyczny powiązany z projekcjami.

16.15: Czarny kot, biały kot (Crna mačka, beli mačor)

Premiera: 1998 (1999 Polska)
Produkcja: Austria, Francja, Grecja, Niemcy, USA, Fed. Rep. Jugosławii
Czas trwania: 120 minut


Cygan Matko Destanov mieszka ze swoim 17-letnim synem Zare. Pewnego dnia pożycza od miejscowego gangstera Dadana, sporą sumę pieniędzy na sfinalizowanie niezbyt legalnego interesu. Dadan ma siostrę Afrodytę, którą bardzo chce wydać za mąż. Matko i Dadan idą na układ - Zare i Afrodyta maja się pobrać. Jednak ani jedno ani drugie nie kwapi się do tego. Zare zakochuje się w Idzie, a Afrodyta czeka na mężczyznę ze swoich marzeń.Zaprasza organizator:

Fundacja Filmowa Warszawa

Konkurs filmowy!
Wygraj karnet na wszystkie projekcje Przeglądu Bałkańskiego1!


Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bośni i Hercegowinie? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklamaPolecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja