moje BAŁKANYSERBIA
Mój Belgrad
Poruszanie się po Belgradzie
Przygoda w kanionie rzeki Tribuća
Raszka, kolebka serbskiego państwaA>
Topola - winnice królewskie
Wzdłuż Dunaju

Mój Belgrad

Zawsze chciałam mieszkać w ciekawym miejscu. Mam to szczęście, że mieszkam w Belgradzie. I na pewno można go nazwać ciekawym. To jedno z najstarszych miast Europy, w którym znajdziemy wpływy i kultury zachodniej i Orientu.Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii będą rozkoszować się spacerem po twierdzy, gdzie napotkają ślady życia ludzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat, przejdą się po ścieżkach, którymi chodzili rzymscy legioniści, średniowieczni rycerze i tureccy sułtani.Park Kalemegdan, który jest oazą ciszy i spokoju w sercu miasta, zapewni wytchnienie po zwiedzaniu centrum obfitującego w historyczne budynki przypadające różnym stylom architektonicznym. Wspaniałe cerkwie i kapliczki pokażą w całej okazałości piękno prawosławnej sztuki sakralnej i natchną do rozmyślań.Wytchnienia można też szukać na Adzie Ciganliji - wyspie rzecznej położonej nieopodal ścisłego centrum. To olbrzymie tereny zielone z plażą, boiskami do uprawiania różnych sportów, miejscami do rozpalenia grilla, placami zabaw dla dzieci i oczywiście niezliczoną ilością restauracji i urokliwych kawiarenek, wypełnionych o każdej porze roku.Ja jednak najbardziej lubię stare zaułki, uliczki przesiąknięte atmosferą minionych wieków, nadgryzione zębem czasu kamienice i kafejki gdzie kelner ma czas porozmawiać z każdym gościem, gdzie nie ma wymyślnych kaw i koktaili, za to ludzie mają czas na wymienienie paru miłych słów. Taki Belgrad lubię najbardziej i taki chciałabym jak najczęściej pokazywać moim turystom. Na świecie jest już niewiele dużych miast gdzie życie toczy się tak nieśpiesznym rytmem pozwalającym delektować się atmosferą wypijając nieśpiesznie kolejną filiżankę kawy.Zapraszam do Belgradu, miasta, które oferuje liczne atrakcje miejskiego życia ale też spokój niedzielnego poranka w kawiarnianym ogródku i świergot ptaków na pobliskim skwerku. Miasta, gdzie ciągle pielęgnuje się dobrosąsiedzkie stosunki i gdzie człowiek jest człowiekiem :)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

tekst i zdjęcia: Irmina Stanković (Belgrad)
blog autorki: Serbia po polsku

Irmina Stanković na stałe mieszka w Belgradzie, gdzie jako zawodowy przewodnik oprowadza wycieczki po najciekawszych jego zakątkach. Jeśli wybieracie się do Serbii, to już wiecie, kto będzie Waszym najlepszym przewodnikiem (nie tylko po stolicy!) - kontakt: w linku do bloga autorki - polecamy!Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bałkanach? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklamaPolecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja