moje BAŁKANYSERBIA
Mój Belgrad
Poruszanie się po Belgradzie
Przygoda w kanionie rzeki Tribuća
Raszka, kolebka serbskiego państwa
Topola - winnice królewskie
Wzdłuż Dunaju

Przygoda w kanionie rzeki Tribuća

W ostatnim czasie Serbia jest coraz ciekawszym celem turystycznych wędrówek i często jest odwiedzana przez turystów z całego świata. Nocne życie Belgradu czy Nowego Sadu wabi młodych ludzi swoimi urokami. Uzasadnioną sławą cieszą się festiwale muzyczne jak przegląd orkiestr dętych w Gučy czy EXIT w twierdzy Petrovaradin. Ale Serbia to także dziewicza przyroda, wspaniałe widoki, czyste rzeki i jeziora. Te naturalne bogactwa tego regionu stały się magnesem dla awanturystów, ludzi chcących przeżyć niezapomniane przygody w nietkniętych ludzką ręką okolicznościach natury.Jednym ze doskonałych sposobów poznania tego bałkańskiego kraju jest kanioning, do czego Serbia ma wyśmienite warunki. Jednym z najciekawszych kanionów jest kanion rzeki Tribuća. Jest on położony 38 km od miejscowości Valjevo. Tribuća to nieduża rzeka przepływająca przez rezerwat przyrody utworzony by chronić gniazda sępa płowego i innych rzadkich ptaków.


Interaktywna mapa okolic kanionu rzeki Tribuća.

Kanion nie jest specjalnie długi, bo ma około kilometra, ale na jego przejście trzeba zarezerwować minimum 4 godziny. Ma cztery pionowe spusty, każdy wysokości od 5 do 20 metrów. Zaliczany jest do najbardziej ekstremalnych w Serbii. Jednak trudy wędrówki rekompensują piękne widoki, urocze wodospady i krystalicznie czysta woda.Piękno dzikiej rzeki i jej kanionu przyciąga ludzi żądnych przygody i chcących przeżyć coś niecodziennego. Przejście przez kanion nie wymaga specjalnej kondycji, należy przygotować się na brodzenie w wodzie, wskakiwanie do basenów, pływanie i opuszczanie na linie. Niezbędne są neoprenowe kombinezony, które chronią przed zimną wodą i zabezpieczają przed zbyt bliskim kontaktem ze skałami. Dla początkujących polecane są odwiedziny w miesiącach letnich, kiedy nie ma dużo opadów i stan wody nie jest wysoki, co zapewnia optymalne warunki do kanioningu.

Nie polecam samodzielnego eksplorowania kanionu. Odkrywanie go z pomocą przeszkolonych przewodników i z odpowiednim wyposażeniem nie wymaga posiadania wcześniejszego doświadczenia. Dobry humor i buty dobrze trzymające kostkę w zupełności wystarczą. Resztę sprzętu otrzymamy na miejscu. Przed wejściem do kanionu jeszcze krótkie szkolenie w opuszczaniu na linie i możemy wkroczyć w świat przygody.Z pewnością wizyta w kanionie rzeki Trbuća dostarczy dużej dawki adrenaliny i niezapomnianych wrażeń, czego życzę wszystkim czytelnikom tego tekstu.

Zainteresowanym mogę polecić doświadczonego przewodnika górskiego specjalizującego się w kanioningu w Serbii i Czarnogórze.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

tekst i zdjęcia: Irmina Stanković (Belgrad)
blog autorki: Serbia po polsku

Irmina Stanković na stałe mieszka w Belgradzie, gdzie jako zawodowy przewodnik oprowadza wycieczki po najciekawszych jego zakątkach. Jeśli wybieracie się do Serbii, to już wiecie, kto będzie Waszym najlepszym przewodnikiem (nie tylko po stolicy!) - kontakt: w linku do bloga autorki - polecamy!Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bałkanach? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklamaPolecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja