moje BAŁKANY
Đurđevdan
Lejla
Dabogda
Bubamara
Paparuga
Miss Sarajevo
Suknjica
Disko Partizani
Korana
But Katili
Nie lekceważ nas
Pjesma za malu pticu
Jovano, Jovanke
Ederlezi
Ne mogu ti reći...
Zastave
Miasto budzi się

Nesanica
Tridesete
Kaçın Kurası

Şiki Şiki Baba
Moja štikla
Yugo
Mesečina
Moji drugovi
Mój przyjacielu

Mostarska
Ruski voz
Ružica si bila
Selma
Ljubavna
Gelem, Gelem
Jezus Malusieńki
Srbija i Ja
Zaboravljaš
Magdalena
wszystkie utwory >>

Jezus Malusieńki..

..czyli Megitza i Renata Przemyk w świątecznym klimacie. W czasach nieustannego pośpiechu i grania świątecznych songów od listopada, trudno poczuć magię czasu, który dla każdego jest w pewien sposób szczególny. Projekt Megitzy z gościnnym udziałem Renaty Przemyk, które bałkańską duszę połączyły z klimatem polskiej alternatywy może to zmienić.Megitza to wokalistka i kontrabasistka o cygańskiej duszy. Renata Przemyk, piosenkarka i kompozytorka, od lat zachwyca swoją poetycką, głęboką twórczością. Obie panie, z grupą utalentowanych muzyków stworzyły płytę, którą chcą przywrócić Świętom Bożego Narodzenia ich pierwotne piękno, autentyczność i prawdziwą magię, przedstawiając kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne z całego świata oraz oryginalne kompozycje Megitzy. "Dobra Nowina (Good Message)" jest nie tylko tytułem wspomnianej płyty, ale też jej przesłaniem dla całego świata, niezależnie od wyznania czy pochodzenia.

Ten album, to także prezent od artystek dla nas wszystkich. - Chciałabym, żeby ta płyta niosła wzruszenie, wzbudzała miłość, kołysała, ale i bawiła, ruszała do tańca - opowiada Megitza - Chciałabym, żeby to był prezent dla wszystkich, którzy kochają różnorodność i piękno kultur a jednocześnie rozumieją, że wszyscy tak samo czujemy i przeżywamy wielkie chwile w naszym życiu. Każdy zasługuje na prezent, na miłość i na szczyptę szczęścia - każdego dnia" - dodaje.

- Ta płyta powstała po to, żeby się wspólnie wzruszać i cieszyć. Piękna melodia szczerze od serca zaśpiewana o narodzeniu najwyższego dobra, w każdym języku zabrzmi równie pięknie i wzruszająco - o projekcie opowiada Renata Przemyk.

Różnorodność i wielokulturowość muzyczna "Dobrej Nowiny" to spory atut tej płyty. Megitza zebrała melodie z Izraela, Włoch, Słowacji, ale także jej ukochanych Bałkanów (zwłaszcza Serbii) i oczywiście z Polski, które wraz z Jarosławem Dzień (gitara), Jakubem Mietła (akordeon) i Damianem Niewińskim (perkusja), poddała autorskiej aranżacji. Płytę wypełniają dźwięki etnicznych bębnów, gitary flamenco, ale też góralskie nuty. Megitza, ze swoimi nowymi krakowskimi muzykami, podjęła się też trudnego zadania opracowania kolęd polskich, które będą stanowić klimatyczne dopełnienie świątecznych spotkań nie tylko w rodzinnym gronie. Ważnym punktem albumu jest pieśń w języku aramaic - kołysanka, którą - jak podają przekazy - śpiewała sama Maryja. Megitza napisała też kilka autorskich świątecznych utworów - i w nich nie zabraknie klimatów bałkańskich, jazzu, swingu, łączących się w mieszankę, którą można nazwać world-beatem.

Płyta "Dobra Nowina" jest pierwszą płytą kolędową Megitzy i pierwszym projektem z gościnnym udziałem Renaty Przemyk. Po raz pierwszy też artystka nagrywa w Polsce (poprzednie albumy wydała w Stanach Zjednoczonych). To sposób, w jaki Megitza i Renata Przemyk dzielą się z nami muzycznym opłatkiem.


Szukasz więcej?
Wszystkie utwory znajdziesz w sekcji Bałkańskie Rytmy
Szukasz sprawdzonego przewodnika? Zajrzyj do naszej księgarni!


Polecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja